بافت نت

فرش دست بافت

از محبوب ترین نوع فرش، فرش دست باف است که به دلیل گرانبها بودن هر کسی توان خرید آن را ندارد، اما یکی مهمترین کالا های صادراتی کشورمان محسوب می شود.

فرش دست باف ایران در جهان حرف اول را می زند و طرفداران بسیاری در جهان دارد.

برای اینکه بدانید انواع فرش های دست باف و تاریخچه آنها چیست و مزایای استفاده از آنها در مقایسه با فرش ماشینی در چیست، ما را در این مقاله همراهی کنید.

 فرش دست باف چیست؟

یکی از کالاهای مهم که در منزل هر ایرانی به چشم می خورد و در آرامش جمع خانوادگی بسیار حائز اهمیت می باشد، استفاده از فرش است.

از گرانبها ترین نوع فرش، فرش دست باف می باشد که از مهمترین کالاهای صادراتی کشورمان است.

این فرش ها همانطور که از اسمش پیداست در بافت آنها بدون دخالت هرگونه دستگاهی و تنها با استفاده از دست درست می شوند.

فرش های دست باف به دلیل طرح و نقش های بسیار زیبایی که دارند طرفداران زیادی در سراسر جهان نیز دارند.

همین امر موجب شده فرش های دست باف ایران به کشورهای دیگر صادر شوند و سود بسیار زیادی برای بافندگان فرش نیز داشته باشد.

تاریخچه تولید فرش

تاریخچه فرش به قرن 16 و 17 میلادی برمی گردد که در گذشته به عنوان پوشش روی اسب ها و یا به عنوان زیرانداز چادر نشینان استفاده می شده است.

فرش های دست باف در گذشته در طرح های بسیار ساده بافته می شد که با گذشت زمان و تغییر در صنعت فرش بافی، نقش و نگارهای بسیار زیباتری بر روی فرش ها نقش گرفت.

از گذشته تا به امروز با شناخت مردم جهان از فرش های دست بافت، فرش های ایران حرف اول را در صنعت فرش بافی بزند و همین، دلیلی بر صادرات این کالای با ارزش به سراسر جهان شده است.

مزایای استفاده از فرش دست باف (در مقایسه با فرش ماشینی)

اگر تمایل دارید فرش منزلتان را تعویض کنید و تغییر مثبتی در محل زندگی خود ایجاد کنید، به شما پیشنهاد می کنیم از این فرش ها غافل نشوید، زیرا علاوه بر زیبایی فواید بسیاری در سلامت بدن انسان ها دارد.

فوایدی که در استفاده از این فرش ها نصیب شما خواهد شد عبارتند از: 

ضد حساسیت و آلرژی

به دلیل استفاده از پشم و ابریشم طبیعی که در بافت آن بکار می رود ضد حساسیت و آلرژی می باشد.

فرش های دست باف به دلیل سادگی در تمیزی آنها و باقی نماندن مواد آلرژی زا در بافت آنها از بیماری های تنفسی جلوگیری می کنند.

عایق بودن

فرش های دست بافت به دلیل پشم به کار رفته در آنها محیط خانه را گرم نگه می دارند.

به همین دلیل در حفظ سلامت استخوان ها بسیار موثر می باشند، پشم به کار رفته در فرش های دست باف موجب آرامش محیط خانه می شود.

به دلیل اینکه پشم یک نوع عایق صدا می باشد و هرگونه صدای اضافه محیط را گرفته و سبب آرامش می شود.

این نوع فرش ها به دلیل دارا بودن پشم طبیعی آلودگی های محیط را جذب می کنند.

همین دلیلی بر تصفیه شدن فضای خانه می باشد.

سازگاری با محیط زیست

از دیگر فواید فرش های دست باف به سازگار بودن آنها با محیط زیست می باشد زیرا دلیل اصلی آن بافته شدن آنها با پشم و ابریشم طبیعی می باشد.

انواع فرش های دست باف

فرش پازیریک

فرش پازیریک که قدمت 2500 ساله دارد، فرش بهارستان که معروف به فرش خسرو نیز می باشد که قدمت آن به زمان خسرو پرویز برمی گردد، فرش های دست باف در عصر صفوی

 

 

فرش ترنج

فرش ترنج با نقش و نگارهای حیوانات در دنیا شناخته می شود

 

 

 

 

 

 

فرش چلسی

از دیگر فرش ها تاریخی که در موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن نگهداری می شود فرش چلسی می باشد

فرش کاشان

از محبوب ترین فرش های دستباف می توان به فرش های دست باف کاشان اشاره کرد به دلیل اینکه هنرمندان کاشانی با مهارت و ظرافت فرش های زیبایی را می بافند،

فرش تبریز

از دیگر فرش های دستبافی که طرفداران بسیاری دارد، فرش های تبریز می باشد.

تاریخچه فرش های دستباف کاشان و تبریز به زمان صفویه برمی گردد و جزو قدیمی ترین بافندگان در صنعت فرش بافی می باشند.

فرش دست باف چیست؟

بیشتر افراد به هر گونه زیرانداز که کف سازه های آن ها را بپوشاند فرش می گویند.

اما فرش دست باف دارای چند ویژگی خاص است که تنها با دارا بودن این ویژگی های می توان به یک کفپوش عنوان فرش اطلاق نمود.

فرش های دست باف باید همگی دارای تار و پود باشند.

این عبارت به این معنی است که رشته هایی به صورت عمودی بر روی دار قرار گرفته باشند و بافنده رشته هایی را به نام پود بر روی آن ببافد. داشتن پرز نیز برای یک فرش دست باف یک امر اجتناب ناپذیر است.

این پرزها توسط بافندگان فرش دست باف بر روی تار و پود فرش بافته می شوند و قالی شکل می گیرد.

اما این موارد تنها نکات مهم در انواع فرش دست باف نیست.

نکات بسیار ریز و ضروری باید در یک زیرانداز وجود داشته باشد تا بتوان به آن فرش دست باف اطلاق نمود.

تاریخچه تولید فرش دست باف

فرش های دست باف در ایران دارای تاریخی بسیار کهن هستند.

اولین فرش که در زیر یخ های کوه کشف شد و به نام اولین فرش دست باف ایرانی شهرت جهانی پیدا نمود به سال های 1949 باز می گردد.

اما اولین کسانی که در ایران اقدام به بافت فرش نمودند مردمی صحرانشین بودند که از بافته های خود به عنوان پوشش برای ستوران خود استفاده می کردند.

این پوشش ها که گاها بسیار با حوصله و دقیق بافته شده بود دارای طرح های بسیار زیبا با رنگ های شاد بود.

سال های انتهایی قرن 16 و ابتدای قرن 17 سرآغازی بود برای ایجاد تغییرات در این بافته های هنری که بعدها نام فرش دست باف به خود گرفت.

در میان استان های ایران بعضی از استان ها تاریخی درخشان در تولید این دست بافته ها دارند و نام قالی ایرانی با نام این استان ها شناخته می شود.

استان کرمان، کاشان و زنجان از مهم ترین استان ها در تولید انواع فرش دستباف هستند.

مزایای استفاده از فرش دست باف (در مقایسه با فرش ماشینی)

از مهم ترین مواردی که باعث می شود تا افراد به دنبال انواع فرش دست باف باشند طبیعی بودن آن است.

فرش های ماشینی از متریال های غیر طبیعی و ساخته دست بشر تولید می شوند به همین دلیل در اثر مرور زمان به سرعت دچار تغییر شده و بیشتر از چند سال به همان زیبایی و جذابیت باقی نمی مانند. اما استفاده از فرش دست باف این مزیت را دارد که تا سال های طولانی به همان زیبایی روز اولی خود باقی می مانند. در بعضی از انواع فرش دست باف گذشت سال ها نه تنها از زیبایی و کیفیت فرش کم نمی کند بلکه به قولی با پا خوردن فرش براقی و زیبایی آن بیشتر می شود.

استفاده از متریال های طبیعی در بافت فرش همچنین باعث می شود تا کمتر افراد را دچار حساسیت و آلرژی نماید که این امر در فرش های ماشینی به دلیل متریال مصرفی بیشتر اتفاق می افتد.

از دیگر مزایای استفاده از انواع فرش دست باف، اختصاصی بودن هر فرش دستباف است.

بیشتر فرش های دستباف به صورت کاملا اختصاصی بافته می شوند و شما هیچ گاه دو فرش را با یک ویژگی و کاملا شبیه به هم در بازار نمی توانید پیدا نمایید. این منحصر بودن برای عاشقان هنرهای دستی مخصوصا فرش دست باف یک ویژگی های خاص است.

علاوه بر این مزایا فرش های دست باف به دلیل نوع متریال هیچ گونه الکتریسیته ای ایجاد نمی کنند و به این سبب برای ایجاد آرامش و سلامت بدن افراد بسیار مفید است.

انواع فرش دست باف

فرش دست باف در موارد مختلفی مانند؛ متریال، طرح و نوع بافت و یا اندازه به تنوع زیادی بافته می شود. به همین دلیل این فرش ها دارای ویژگی های مختلفی هستند.

فرش ها می توانند در متریال خود تفاوت داشته باشند. در این صورت انواع فرش دست باف می تواند به فرش هایی با چله ابریشمی، چله پشمی دسته بندی شوند. اما استفاده از ابریشم یا پشم تنها به چله فرش ها محدود نمی شود. از ابریشم می توان در بافت گل های قالی و یا پود فرش نیز استفاده نمود. هر کدام از انواع فرش دست باف با هر یک از این متریال ها با نام ویژه ای در بازار شناخته می شوند. به عنوان نمونه؛ فرش گل ابریشم یا فرش کف ابریشم. طرح نیز از مواردی است که بافت فرش را دچار تغییرات زیادی می کند و تنوع گسترده ای در انواع فرش دست باف ایجاد می نماید.

فرش های استان های مختلف ایران با طرح های بسیار متنوع بافته می شوند که هر طرح به خوبی معرف استانی است که فرش در آن بافته شده است. از مهم ترین طرح هایی که در ایران بافته می شود می توان به طرح اسلیمی، قابی، شاه عباسی و … اشاره نمود.

قیمت انواع فرش دست باف

عوامل مختلفی باعث می شود تا قیمت این محصول تغییر نماید. عواملی همچون؛ متریال، طرح، اندازه، نوع بافت و یا استفاده از ابریشم قیمت

 فرش را دچار تحولات شدیدی می نماید.

در بازار، استفاده از ابریشم می تواند قیمت فرش دست باف را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. همچنین ابعاد فرش ها نیز قیمت آن ها را دچار تغییرات می نماید. انواع فرش دست باف با ابعاد بزرگ با متریال های قیمتی دارای قیمت بسیار بالایی هستند.

یکی از زیباترین هنرهای دستی که دنیا آن را با نام ایران می شناسد فرش دست باف است.

کشورهای بسیاری سعی نموده اند که با بافت فرش این هنر را از انحصار مردم ایران بیرون آورند که تاکنون موفق نشده اند.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم فرش های دست باف از گذشته تا به امروز از محبوب ترین کالاهای صادراتی بشمار می رود و طرفداران بسیاری در جهان نیز دارد.

فرش های دستباف علاوه بر زیبایی که دارند به دلیل بکار رفتن پشم و ابریشم طبیعی در بافت آنها نسبت به فرش های ماشینی بسیار برای بدن مفید می باشند.

استفاده از مطالب بافت نت برای مقاصد غیرتجاری فقط با ذکر نام بافت نت و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.