آیکون
fa5b4cd7-e27f-4e45-a772-f0a0d286d585

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

روش های پاک کردن انواع لکه‌ها از روی سجاده فرش:

سجاده ها از جمله لوازمی هستند که ما روزانه چندین بار از  آنها  استفاده می کنیم. با خودمان به محل کار یا مسافرت میبریم و در مکان های مختلف بر روی آن نماز می خوانیم. به همین دلیل ممکن است سجاده ما آلوده یا کثیف شود؛ یا چیزی بر روی آن بریزد و لکه ای روی سجاده باقی بماند. اگر سجاده شما از جنس فرش است باید بدانید که برای پاک کردن هر لکه با توجه به نوع لکه، باید از شوینده مناسب و روش مخصوص استفاده کنید تا به بافت و رنگ سجاده شما آسیبی وارد نشود.

مواد پاک کننده خانگی

در گذشته که شوینده های صنعتی به شکل امروز وجود نداشتند مردم از موادی برای شستن و پاک کردن لکه ها استفاده می کردند که در هر خانه ای پیدا می شود. حتما شما هم تعدادی از آن ها را می شناسید. در ادامه تعدادی از این پاک کننده های طبیعی را به شما معرفی می کنیم .از جمله این مواد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مشاهده گالری سجاده عمده

آب لیمو ترش یا آبلیمو:

این ماده خاصیت اسیدی دارد و میتواند مثل سرکه عمل کند و برخی لکه ها را از بین ببرد. علاوه بر این آب لیمو می تواند برخی باکتری ها و سموم را هم از بین ببرد ؛ بنابراین گزینه بسیار خوبی برای شست و شو و ضدعفونی کردن میوه ها و سبزیجات است. هم چنین آبلیمو میتواند بسیاری از لکه ها را از روی ظروف پاک کند. پس میتوان برای شستن ظرف ها به جای مایع ظرفشویی از مخلوط آبلیمو و نمک استفاده کرد.

سرکه سفید:

سرکه می تواند سطوح مختلف، انواع پارچه و فرش را به خوبی تمیز کند. سرکه سفید مصرف خوراکی هم دارد و برای لاغری هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما علاوه بر آن یک شوینده بسیار قوی است. مثلا اگر شما مخلوطی از آب گرم و سرکه درست کنید و در سرویس بهداشتی بریزید و چند ساعت صبر کنید تمامی جرم ها را از بین خواهد برد! بعضی افراد برای پاکسازی و جرم زدایی ماشین لباسشویی و ماشی ظرفشویی یک فنجان سرکه داخل ماشین میریزند و آن را روشن می کنند تا جرم ها از بین برود. اگر مخلوط آب گرم و سرکه را با یک دستمال تمیز روی فرش ها یا موکت هایتان بکشید حسابی تمیز خواهند شد.

جوش شیرین :

جوش شیرین یک ماده با خاصیت قلیایی است و برای مصارف آشپزی و شیرینی پزی هم از آن استفاده می شود. اما مطلبی که شاید شما ندانید این است که جوش شیرین یک ماده جاذب رطوبت و بوگیر است و می توان از آن برای از بین بردن بوی بد فرش ها استفاده کرد. و یا اینکه اگر در خانه شما هر کدام از ظروف بوی بدی گرفته است می توانید کمی جوش شیرین را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و آن ظرف را با این مخلوط بشویید. از جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد یخچال هم استفاده می شود. معمولا برای ضدعفونی کردن، شستن و پاک کردن لکه ها مقداری جوش شیرین و سرکه را با هم ترکیب می کنند . ترکیب این دو ماده با هم یک شوینده قوی را به وجود می آورد که می تواند بسیاری از لکه ها را از بین ببرد.

نمک :

 اغلب ما نمک را فقط به عنوان ماده ای که در آشپزی کاربرد دارد می شناسیم. اما بهتر است بدانیم که علاوه بر آن نمک خاصیت نگهدارندگی دارد و همچنین خواص پاک کنندگی بالایی دارد. اگر دستمال یا پارچه کثیفی دارید کافی است که آن را در آب نمک بخیسانید. اگر ظروف مسی دارید که جرم گرفته یا سیاه شده، آن ها را با مخلوط نمک، آب و سرکه بشویید. از نمک برای پاک کردن لکه های روغن و چربی از روی ظروف و پارچه هم می توان استفاده کرد. اگر جایی لکه جوهر وجود داشته باشد می توانید روی آن نمک بریزید به سرعت جوهر را جذب خواهد کرد.

روش پاک کردن انواع لکه ها:

 لکه چای:

ابتدا باید با یک قاشق مقدار اضافی چای را از روی سجاده جمع کنید. در مرحله بعد میتوانید با آب سرد و یک شوینده مناسب جای لکه را بشویید. روش دیگر این است که آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و با یک دستمال تمیز محکم روی لکه چای بکشید تا تمیز بشود.

لکه آدامس:

اگر آدامس به فرش یا سجاده فرش شما چسبیده باشد، اولین کاری که می کنید این است که باید یک تکه یخ را روی آن چند بار بکشید تا آدامس سفت و جمع شود. بعد آن را به کمک چاقو به آرامی از فرش جدا کنید. و اگر لازم بود با مخلوط آب و یک مایع شوینده جای لکه را تمیز کنید.

لکه شکلات :

ابتدا تکه های باقیمانده را به آرامی از روی سجاده بردارید. سه لیوان آب، یک قاشق وایتکس و یک لیوان سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و روی قسمت لک شده اسپری کنید و چند دقیقه صبر کنید و بعد با یک دستمال تمیز جای لکه را پاک کنید.

لکه روغن و چربی:

 این لکه ها سرسخت و قوی هستند و نسبت به لکه های دیگر به سختی پاک میشوند. هر چقدر این لکه ها زودتر پاک شوند این کار راحت تر انجام میشود. پس یکی ازمهم ترین فاکتورها در پاک کردن این لکه ها سرعت عمل است.  بهترین کار این است که اول یک تکه کاغذ یا پارچه روی محل قرار دهید تا روغن اضافه را جذب کند ولی محکم نکشید تا روغن در عمق فرش نفوذ نکند و بعد با یک ماده شوینده و آب گرم آن مکان را بشویید. می توانید از نشاسته ذرت یا جوش شیرین هم استفاده کنید. زیرا این دو ماده جاذب رطوبت و چربی هستند و استفاده از آن ها رنگ سجاده را تغییر نمی دهد. این دو ماده معمولا در خانه همه پیدا می شود و به راحتی میتوانید به کمک یک مسواک روی لکه بزنید و ده تا پانزده دقیقه صبر کنید و بعد با جاروبرقی آن را جارو کنید.

علاوه بر این ها می توانید از مایع ظرفشویی هم استفاده کنید؛ چون لکه های چربی را به راحتی پاک می کند. کمی مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کرده و بعد با یک پارچه تمیز روی محل میکشیم و بعد با آب گرم می شوییم.

برای پاک کردن لکه چربی می توانید بعد از گذاشتن کاغذ، به لکه سرکه سفید بزنید، چند دقیقه صبر کنید و بعد با آب و صابون بشویید. از آمونیاک هم میتوانید برای پاک کردن لکه استفاده کنید اما سرکه، آمونیاک و نشاسته هیچ کدام نباید به مدت طولانی روی سجاده بماند چون ممکن است باعث پوسیدگی و آسیب به بافت سجاده شود.

لکه خودکار و جوهر:

در مرحله اول می توانید از پاک کننده های خانگی مثل سرکه یا آبلیمو استفاده کنید. مخصوصا اگر فرش شما دستباقت باشد، استفاده از الکل باعث از بین رفتن و پخش شدن رنگ می شود. اگر مقداری جوهر روی سجاده فرش شما ریخته اول با یک دستمال تمیز و نرم به صورت ضربه ای روی لکه بزنید تا جوهر اضافی جذب شود. می توانید در این مرحله روی لکه نمک هم بپاشید، به سرعت جوهر را جذب خواهد کرد. مخلوطی از آب و شامپوی بچه را روی محل اسپری کنید، کمی صبر کنید و مجدد با حرکات ضربه ای روی محل بزنید و این کار را انقدر تکرار کنید تا لکه از بین برود و بعد هم می توانید آن را با باد سشوار خشک کنید.

هنگام خرید سجاده به جنس و کیفیت آن توجه کنید . هر چه جنس سجاده شما بهتر باشد پس از شستن لکه ها تغییر رنگ نخواهد داد. اگر قصد خرید سجاده باکیفیت را دارید از طرح های مجموعه بافت نت دیدن کنید و برای خرید با شماره هایی که برروی سایت قرارداده شده تماس بگیرید.